• Ochronka im. Jana Pawła ll
    Przedszkole Niepubliczne
  • Ochronka im. Jana Pawła ll
    Przedszkole Niepubliczne

Finał XI Międzygminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Dnia 20 stycznia 2024 roku w Dąbrowskim Domu Kultury odbył się finał XI Międzygminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W finałowych zmaganiach spotkali się reprezentanci wyłonieni w eliminacjach gminnych w Dąbrowie Tarnowskiej i Radgoszczy.

W trosce o dzieci

15 stycznia 2024 roku w Ochronce odbyło się szkolenia dla sióstr i pracowników przedszkoli oraz Domów Pomocy Społecznej dotyczące zagadnienia przemocy wobec dzieci. Szkolenie poprowadziła dr Ewa Dziewońska - psychoterapeuta, Członek Sekcji Psychoterapii Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, która po przywitaniu przez Matkę Prowincjalną Krystynę Rutkę rozpoczęła szkolenie dzieląc się swoim bogatym i wieloletnim doświadczeniem. Tematyka szkolenia obejmowała: pojęcie i rodzaje przemocy, sylwetkę osoby doznającej krzywdy oraz kolejne kroki postępowania w przypadku jakiejkolwiek przemocy wobec dziecka. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż  wzięło w nim udział ponad stu uczestników.

Wigilia

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia to jedno z najpiękniejszych dni w roku. Te chwile kryją w sobie niepowtarzalną magię, radość, oczekiwanie na wspólne spotkanie, składanie życzeń i kolędowanie, stąd też wspólna wigilia w naszym przedszkolu. 22 grudnia 2023 roku świąteczny nastrój zapanował w całym przedszkolu dzięki zaproszonym gościom z Pracowni Jaszczur i Przyjaciele, którzy wspólnie z przedszkolakami oraz personelem grali i śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Wszystkie dzieci w tym dniu były odświętnie ubrane i z niecierpliwością oczekiwały na wspólny, wigilijny obiad. Uroczystą wigilię rozpoczęliśmy od odczytania fragmentu z Pisma Świętego przez panią Katarzynę i wspólną modlitwą, którą poprowadziła siostra Marta Kołodziej. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości nadziei i życzliwości. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania polskich tradycji i zwyczajów świątecznych oraz było miłym wstępem do przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 

Kiermasz Świąteczny

W dniach od 18 do 21 grudnia 2023 roku odbył się Kiermasz Świąteczny podczas Wieczoru Wigilijnego z Rodzicami, na którym można było zakupić ozdoby choinkowe. Dochód z kiermaszu przeznaczony jest na doposażenie naszego placu zabaw – zadaszenie piaskownicy. Z całego serca dziękujemy za każdy gest życzliwości i przysłowiową cegiełkę.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Długie oczekiwania, wielkie starania w byciu grzecznym aby i do nas zawitał.... Tak! Udało się! 6 grudnia 2023 roku nasze przedszkolaki odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć radość. Dzieci zaśpiewały przygotowaną piosenkę, wyrecytowały wiersze i rozmawiały z Mikołajem. Spotkanie  minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło wiele radości. Mikołaj obdarował wszystkie przedszkolaki prezentami. Na zakończenie wizyty przedszkolaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. To był naprawdę wyjątkowy dzień w przedszkolu! Mikołaju, dziękujemy!

 

 

Ogólnopolski konkurs plastyczny pt.: "Ozdoba choinkowa"

14 grudnia 2023 roku został rozstrzygnięty Ogólnopolski konkurs plastyczny pt.: "Ozdoba choinkowa". Konkurs był skierowany do dzieci 5 i 6-letnich. W konkursie udział wzięło 129 uczestników. Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności, ukazanie poczucia piękna i pielęgnowanie tradycji Bożonarodzeniowych, kształtowanie zdolności manualnych wśród dzieci, zachęcanie do samodzielnego wykonania ozdób świątecznych.

Wspomnienie ks. prałata Józefa Poremby

22 listopada 2023 roku w 3 rocznicę śmierci wspominaliśmy księdza Józefa Porembę, głównego budowniczego naszego przedszkola. Ksiądz Józef jako wieloletni proboszcz parafii Dąbrowa Tarnowska wybudował wiele budynków, które służą parafianom do dziś. Założył kuchnie dla ubogich i bezdomnych, prowadził akcję charytatywną w której pomagał biednym i potrzebującym. Brał udział w różnych zawodach sportowych prowadzonych w parafialnym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Organizował festyny i pikniki charytatywne. Nasze przedszkolaki  odwiedziły grób śp. księdza Józefa, zapaliły znicze i pomodliły się o radość życia wiecznego w niebie. Dobry Jezu a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie.

Bal Aniołów 2023

Dnia 23 listopada 2023 r. w naszym przedszkolu jak co roku, odbył się „Bal Aniołów”. Oczywiście tego dnia w salach królowały barwy bieli i błękitu. Zarówno dzieci jak i cały personel chciał w tym dniu upodobnić się do aniołów. Dzieci prezentowały się w pięknych, białych strojach. Przedszkole ozdabiały balony, serpentyny, aniołki, a każda sala zamieniła się w „niebo”.